E- Ticaret Markanızın Etkileşimini Artırmanın Yolları Nelerdir?

Müşterileriniz, aboneleriniz ve takipçileriniz, ürünlerinize doğal bir marka yakınlığı ve gerçek sevgiye sahiptir ve onları işletmeniz için en değerli ortaklar haline getirir. Markanızın büyümesine yardımcı olmak için topluluğunuzun her katmanından nasıl yararlanacağınızı göstermek istiyoruz. Müşteri sadakatini artırmaktan, sosyal medya influencerlarıyla ilişki kurma ve etkileşimi artırma yoluyla satışları artırmaya kadar, parmaklarınızın ucunda bir dizi strateji var! Marka topluluğunuzdaki etkili kişileri belirlemenin, iletişim kurmanın ve etkinleştirmenin nasıl kolaylaştırılabileceğini keşfedeceğiz.

Marka topluluğunuzda kimin etklili olduğu hakkında daha fazla bilgi edinerek, onlarla en iyi nasıl etkileşim kuracağınıza karar vererek başlayalım. Upfluence’ın Shopify ve WooCommerce ile entegrasyonları, yüksek değerli ortakları belirlemek için müşterilerinizin sosyal erişim verilerini ve satın alma geçmişleriyle ilgili bilgilerini kullanarak e-ticaret ziyaretçileriniz ve müşteri veritabanlarınız hakkında benzeri görülmemiş bilgiler sağlar. Bu, veriye dayalı etkileyici tanımlamanın zirvesidir ve markaların topluluklarını daha önce hiç olmadığı gibi organize etmesine ve onlarla etkileşime girmesine yardımcı olur.

Müşteri tabanınızın derinlemesine analizi, topluluğunuzda sıradan alışverişçiler, nano etkileyiciler, orta düzeyde etkileyiciler ve mega etkileyiciler dahil olmak üzere farklı katmanlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ödül programları, marka elçisi programları veya bağlı kuruluş pazarlama kampanyaları gibi kişiselleştirilmiş aktivasyonlar sayesinde her grup markanıza değer sunabilir.

Klaviyo, Gmail ve Outlook ile Influencer erişimi

Marka topluluğunuzla ilgili içgörüler , daha iyi hedefleme için Klaviyo gibi e-posta pazarlama araçlarınızdaki segmentasyonu kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir .

Etki düzeyine, kampanya türüne, konuma, cinsiyete ve daha fazlasına dayalı olarak, farklı etkileyici gruplarınız için kişiselleştirilmiş sosyal yardım kampanyaları oluşturmayı deneyin. Neden onları bir ödül programına katılmaya davet eden sadık müşterilere ulaşmıyorsunuz veya yeni ürün yelpazenizden örnekleri denemeleri için önceden tanımlanmış mikro etkileyicilerinizi davet etmeyesiniz? Elçiler ve etkileyici kişilerle iletişimi geniş ölçekte yönetebilmek, her düzeyde verimli ortaklıklar kurmanıza yardımcı olacaktır.

Influencer Aktivasyonu

Müşteri sadakatini artırın

Tam teşekküllü influencerlar olmasa da, sıradan müşterileriniz bir sadakat programına katılarak daha fazla etkileşimde bulunmaya teşvik edilebilir. İndirim kodları gibi teşvikler sunmak ve ücretsiz numune göndermek, uzun vadede ilişkileri beslemeye ve müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olacaktır. Sadece tekrar iş sağlamakla kalmayacak, şüphesiz ağızdan ağıza pazarlama için de organik bir artışa yol açacaktır. Müşterilerin arkadaşlarına, ailelerine ve meslektaşlarına övgülerini söyleme olasılığı daha yüksek olacak!

Referans, WooCommerce ve Shopify ile satışları artırın

Marka topluluğunuzdaki nano ve mikro-etkileyiciler için en uygun olan bir sonraki etkinleştirme düzeyi, bir bağlı kuruluş veya promosyon kodu kampanyası aracılığıyla satışları artırmaktır. Markanızı benzer düşünen bir kitleye tanıtmak için kullanılabilecek değerli bir sosyal erişime sahiptirler. Mikro-etkileyiciler, aynı nişle ilgilenen, son derece ilgili insan kitleleriyle tanınırlar. Bu onları bağlı kuruluş ve promosyon kodu kampanyaları için mükemmel adaylar yapar! Gerçek müşteriler olarak, ürününüzün en iyi özelliklerini bilirler ve satışları artırmak için orijinal olarak tanıtabilirler. Onlara kârın bir yüzdesini veya izleyicileriyle paylaşacakları bir indirim kodu sunmak, onları işe almak ve çabalarının karşılığını almak için büyük bir teşviktir.

Promosyon kodu kampanyaları, satışlarınızı artırmanın bir başka kesin yoludur! Etkili müşterileriniz, takipçilerine indirim sunmaktan memnuniyet duyacaktır.

İnfluencer kampanyalarıyla farkındalığı ve etkileşimi artırın

İnfluencer eşleştirme entegrasyonları sayesinde, uzun vadeli etkileyici pazarlama stratejisinin bir parçası olarak etkinleştirebileceğiniz etkili içerik oluşturucuları ortaya çıkarmış olabilirsiniz. En değerli influencer’larınızı influencer ağınıza katılmaya ve influencerlarla iletişime geçmenize, özetler göndermenize, içeriği onaylamanıza, ödeme yapmanıza ve sonuçları tek bir yerden takip etmenize olanak tanıyan yazılımını kullanarak kampanyalar yürütmeye davet edin.

En son sosyal medya trendlerinden yararlanmak ve markanızı tanıtmak için ilgi çekici kampanyalar oluşturmak için uzman içerik oluşturucularınızla birlikte çalışın. Üst düzey organik influencerlarınızda yararlanmak, etkileyici kampanyalarınızı ölçeklendirmenize ve çok daha geniş bir erişime sahip olmanıza yardımcı olarak markanızın çevrimiçi varlığını ve müşteri tabanını büyütmeye yardımcı olur.

Marka topluluğunuzdaki etkileyiciler ve elçilerle ortaklık kurmak, markanızın yeni müşteriler ve yeni hayranlarını bulmanıza yardımcı olacaktır. Büyümeyi sağlamak için önceden var olan ilişkilerden yararlanmak, müşteri tabanınızı genişletecek ve etkili müşteri sayınızı artıracaktır. Her yeni satın alma veya bülten aboneliği ile marka topluluğunuzun büyüdüğünü ve potansiyel etkileyici havuzunuzun da büyüdüğünü unutmayın!

Kaynak: Upfluence

Uncovering Your Best İnfluencers!

Your customers, subscribers, and followers have natural brand affinity and genuine love of your products making them the most valuable partners for your business. We want to show you how to leverage each tier of your community to help your brand grow. From increasing customer loyalty to boosting sales through affiliation and driving engagement with social media influencers, there’s a whole host of strategies at your fingertips! We’ll explore how identifying, contacting, and activating influential people within your brand community can be streamlined thanks to numerous Upfluence integrations with your favorite everyday tools.

Influencer identification with Shopify and WooCommerce

Let’s start by learning more about who is influential within your brand community to decide how best to engage them. Upfluence’s integrations with Shopify and WooCommerce provide unprecedented insights into your eCommerce visitors and customer databases, using your customers’ social reach data and knowledge about their purchase history to identify high-value partners. This is the pinnacle of data-driven influencer identification, helping brands to organize and engage their communities like never before.

The in-depth analysis of your customer base will help you to create different tiers within your community, including casual shoppers, nano influencers, medium influencers, and mega influencers. Each group can offer value to your brand thanks to personalized activations such as rewards programs, brand ambassador programs, or affiliate marketing campaigns. Once you’re ready to begin outreach and create personalized messaging, we have the tools for you!

Influencer outreach with Klaviyo, Gmail and Outlook

Insights about your brand community can help you streamline segmentation within your email marketing tools such as Klaviyo for better targeting. Upfluence’s integrations with these tools will help you deliver targeted outreach and build better relationships with your most influential contacts.

Try creating personalized outreach campaigns for your different influencer cohorts, based on level of influence, campaign type, location, gender and more. Why not reach out to loyal customers inviting them to join a rewards program, or invite your previously identified micro-influencers to try out samples from your new product range? Being able to manage communication with ambassadors and influencers at scale will help you build fruitful partnerships at every level.

Influencer activation

Increase customer loyalty

Connecting Upfluence with your CMS and eCommerce platforms will identify your loyal customers, one-time buyers, and everything in between. While not fully-fledged influencers, your casual customers can be encouraged to engage further by participating in a loyalty program. Offering incentives such as discount codes and sending free samples will help nurture relationships and increase customer loyalty in the long run. Not only will you ensure repeat business, it will no doubt lead to an organic boost for word-of-mouth marketing too. Customers will be more likely to sing your praises to their friends, family and colleagues!

The next level of activation, which is most suitable for nano and micro-influencers in your brand community, is to drive sales through an affiliate or promo code campaign. They have a valuable social reach that can be harnessed to promote your brand to a like-minded audience. Micro-influencers are known for their highly engaged audience of people who are interested in the same niche. This makes them the perfect candidates for affiliate and promo code campaigns! As genuine customers, they know the best features of your product and can promote it authentically to drive sales. Offering them a percentage of the profits, or a discount code to share with their audience is a great incentive to get them on board and compensate them for their efforts.

Upfluence integrates with tools such as Refersion to help you easily activate your organic influencers as affiliates. The integration helps you leverage Upfluence’s affiliate discovery features and manage every aspect including relationship-building with Upfluence’s Influencer Relationship Management tool and sales tracking using affiliate links to attribute each conversion.

Promo code campaigns are another surefire way to boost your sales! Upfluence’s integrations with Shopify and WooCommerce help brands generate native promo codes to share with their influencers for sales-generating campaigns.Your influential customers will be glad to offer a discount to their followers. The unique promo code generation through Upfluence allows you to track each sale generated by your influencers to easily calculate ROI and renew partnerships with your best-performing influencers.

Drive awareness and engagement with influencer campaigns

Invite your most valuable influencers to join your influencer network and run campaigns using software allowing you to contact influencers, send briefs, approve content, make payments and track results all in one place.

Work with your expert content creators to leverage the latest social media trends and create engaging campaigns to promote your brand. Leveraging your top-tier organic influencers with Upfluence will help you scale your influencer campaigns and have a much wider reach, helping to grow your brand’s online presence and customer base.

Partnering with influencers and ambassadors within your brand community will help you find new customers and new fans of your brand. Leveraging pre-existing relationships to drive growth will expand your customer base and increase your number of influential customers. Don’t forget that with each new purchase or newsletter subscription your brand community grows, and so does your pool of potential influencers! Utilizing Upfluence and our numerous integrations will contribute to this virtuous circle of influencer discovery, activation, and brand growth for a long time to come.

Source: Upfluence

--

--

--

Digital Marketing Agency

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Recommended from Medium

The 15 Effective Code Snippets for WordPress next level

Code Snippets for WordPress

Low-code apps don’t work well with AI, but there are a few ways to address this issue

Deploying Sentiment Analysis model to EC2 instance

Use This API For Sugar Prices Fluctuation Data

My experience contributing to Nigerianlogos by paystack.

Develop Zomato Features using Agile Methodology

Build a Supply Chain Tracker with the Ambrosus iOS SDK

Data Directory in Jupyter Notebooks

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Digital Exchange

Digital Exchange

Digital Marketing Agency

More from Medium

How to grow your yoga business through guest posting and podcasting

To my clients, friends, and adoring fans

Writing cold emails

Welcome to an NFT Collab — Artist Spotlight.